Programul atelierelor de creație și meșteșuguri- Festivalul RomânIA Autentică, Piața Sfatului, Brașov
Sâmbătă- 23 iunie 2018
Ateliere care se vor desfășura la cortul de creație:
Ora 10:00 – atelier ouă încondeiate, ținut de Mănăilescu Ion
Ora 11:00– atelier de croșetat brățări cu mărgele de lemn- ținut de Bularca Gabriela
Ora 12:00 – atelier de pictură pe lemn, ținut de Margareta Armanko
Ora 12:30– atelier de opinci, ținut de Loredana Danciu
Ora 13:30– demonstrație de sculptură în lemn, ținut de Sorin Manesa
Ora 14:30– atelier de croșetat laseta, ținut de Maria Petcu
Ora 15:30– atelier de țesut covoare oltenești, ținut de Antoneta Nadu
Ora 16:30– atelier de brodat cruciuliță, ținut de Colța Victoria
Ora 17:30– atelier de pictura pe sticlă, icoane, ținut de Sculeanu Cornel
Ora 18:00– atelier de confecționat brățări din piele, ținut de Ghiță Ion Constantin
Ora 18:30– atelier de țesut brățări din mărgele, ținut de Dana Stuparu
Ora 19:00– atelier de pictură lemn stil săsesc, ținut de Manuela Ivan
Ateliere care se vor desfășura pe parcursul întregii zile la standul de expunere al meșterilor:
Rotar Alexandru- atelier sticlărit
Neuvirt Valeria, Neuvirt Ion- atelier împletitură cu pănușe
Iorga Gheorghe- atelier de olărit
Alexandru Ilinca- atelier opinci
Festivalul RomânIA Autentică, ediția a treia Brașov, Piața Sfatului
PROGRAM
Duminică, 24 iunie 2018
- 12:00 – 12:30 Parada Junilor Brașovului pe traseul Modarom- Strada Republicii – Piața Sfatului,
- 12:30 -13:00 Junii Săceleni
- 13:20- 14:20 Prezentare costume și dansuri cu ansamblurile: Plaiurile Dumbrăviței, Măgura Codlea, Zestea Săceleană, Șipot Ardelean, Poenița.
- 14:25- 14:32 Iulia MIHAI
- 14:32 – 14:39 Sivia BORDEIANU
- 14:39 – 14:46 Cristian Ioan ȚĂRAN
- 14:46- 14:53 Radu GOTA
- 14:58 -15:05 Fecioreasca Fetelor din Crihalma
- 15:05 – 15:12 Ionuț PUMNEA
- 15:15- 15:22 Luminița VLAICU
- 15:22 – 15:32 George MURARU, profesor de cânt popular în cadrul Școlii Populare din Brașov
- 15:42 – 15:48 Marin PREDUȘEL
- 15:48 – 15:55 Cosmina ADAM
- 16:05 -16:20 Ansamblul folcloric Dorulețul din Ghimbav: Interpreși Mihai Apostol și George Cârstea
- 16:20 – 16:30 Rodica STAN
- 16:30 -16:45 Ansamblul din Zărnești Crăișorii Pietrei Craiului, Comănici Marian
- 16:50 -17:05 Ansamblul folcloric Măgura al Casei de Cultura Codlea.
- 17:10-17:20 Claudia MIRIȚESCU
- 17:20 -17:40 Domnița ISCRU, tribut adus Mariei Tănase.
- 17:45 – 18:10 Maria CONSTANTIN
- 18:15 -19:00 Dinu IANCU SĂLĂJANU
- 19:05-19:35 Florin CHILIAN
- 19:40- 20:25 Săftița by Marius MIHALACHE (tambal, voce, instrumente de suflat traditionale românești- caval, ocarina, drâmbă, flaut- bass și tobe)
- 20:30- 22:20 Ovidiu LIPAN ȚĂNDĂRICĂ și Fanfara 10 Prăjini